Fark Et

Kucak dolusu günaydınlar sizinle olsun dostlarım. Vakit sabahın en naif, en kendine münhasır anlarından bir kuple. Vakit kendine kalma vakti, vakit ben ne ile imtihan oluyorum, şimdi ne ile sınanıyorum diye düşünüp, sabrı hissetme, Rabbine daha da yaklaşma vakti.

İmtihan diyoruz ya, hakket imtihandayız üstadım. Her an, her saniye, biliyorum farkında değiliz. İmtihan İsam’daki anlamına bakarsak, ”Allah’ın insanları denemek için verdiği maddî ve mânevî sıkıntı, dert, külfet.” demektir. Bu çok kitabi bir tanım oldu. Bizim anlayacağımız tabirle dünya hayatımız aslında. İmtihan bize sanki şey gibi geliyor, olumsuz bir şey yaşadığımızda gelen tabir gibi ama aslında öyle olmadığını anlasak, ah anlasak belki her şey daha da kolaylaşacak.

Bu hayatın kolay olduğunu söylemedi kimse bize… Çünkü hiç kolay değil. Evden çıkıp okula, işe, kursa giderken de imtihandayız aslında, bir dolmuş şoförüne sinirlenirken de… Bunların hepsi çok basit anlar, her gün hepimizin karşılaştığı durumlar. Ondan diyorum ya, çok beklentiye girmeden, mutsuz olmadan devam edebilmek lazım. Edebiliyor muyuz? Bir düşünelim, iç hesaplaşma (loading…)

Kalbimizle birkaç saniye baş başa kaldıktan sonra silkelenip kendimize gelebiliriz. Sabretmenin en zor imtihan olduğu konusunda hemfikiriz.

Derler ki, ”Her şey güzel olmayacak. Biz hep imtihan olacağız.”

Önceden kendimi teselli cümlem ”Her şey güzel olacaktı.” Zaman geçtikçe, imtihanımız arttıkça anladım ki ”Biz ölene dek imtihan olacağız.” Ve her imtihan bizi biraz daha olgunlaştıracak. Fark etmek lazım vesselam. Fark edilen olmak lazım. Seni sen edeni, bir de seni senden edeni bilmek lazım. İmtihana göğüs gerebilmek için sığındığın limanın çok kuvvetli olmalı. Beş vakit gerçekleştirdiğimiz namaz ibadetinde secdeye sıkı sıkıya kapanmak gerek. İmtihanlarda başarılı olmanın giriş kapısı çalışmak ya hani. Bu imtihanın da anahtarı yine secdede bitiyor. Seher vakitlerini kaçırmamakla kazanılıyor. Bir de az önce dedim ya ”Fark etmek!”

  • O halde İmtihan karşısında sloganımız şunlar olsun:
  • Fark et.
  • Secde et.
  • Tebessüm et.

Fark edenler ve fark edilenlerden olup, imtihanlarını başarıyla verenlerden olmak duasıyla bırakıyorum sizleri… Ve unutmayın Allah bizimle beraber.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]