Gören Göz Nasibi

Denizler çok güzel değil mi?
Baktıkça insanın içini açıyor, kokladıkça bir oh çekiyor, ruhuna, gönlüne ferahlık veriyor. Hani böyle en huzursuz anda koşuyorsunuz deniz kıyısına, uçsuz bucaksız bir maviyle bakışıyorsunuz.
Onu, bunu bilmem de “Ben denizsiz yaşayamam!” Diyenlerdenseniz, hoşgeldiniz. Değilseniz kendinize en yakın durakta bir mavilik edinmeyi tavsiye ederim, zira kalbe çok iyi geliyor. Su akıyor, yolunu buluyor, yolunu bulurken sizinde içinizde ne var, ne yoksa sürükleyip götürüyor. Tüm kaygılar, düşünceler, hüzünler onunla dümdüz oluyor. Evet evet bütün bunları yapan yalnızca bir deniz.

Çok özel değil mi denizler? Güneş bile hem doğarken, hem batarken onu aydınlatıyor, bütün ışıklarının en güzel anını denizle paylaşıyor. Ve renkler… Tüm bu renklerin bir anlamı var elbet.

Bir deniz kıyısındayım, kulağımda son ses müziğim yoldan geçen arabaların sesini engelliyor. Ben ise sadece suyun akışına odaklanmışım. Hayal ettik mi? Devam edelim…
Güneş batmak üzere, bugün son kez göz kırpıyor bize. Bu uçsuz, bucaksız güzelliğin üstündeki sarı ışıltılar, göz kamaştırıyor. Ve o sırada aklıma sadece görmek nimeti geliyor. Elhamdülillah… (Elhamdülillah da çok gizemli bir kelime, bir başka sohbetimizde yalnızca onun gizemini konuşalım sizinle.)
Görüyorum, tüm bu güzellikleri gösterene şükürler olsun diye geçiriyorum içimden. Vermek ayrı, göstermek ayrı, verdiğini göstermek nasibi apayrı. Gören göz değil, gösteren bir güç var üstümüzde. Şükrün, şükrü evvela. Bir parçada diyor ya, gözlerin ah gözlerin… Sözlerinde ardında bir şey bu. Teşekkür ederim, sonsuz teşekkür ederim Allahım. Bana göz verdiğin, görmemi sağladığın, bana ruhuma iyi gelecek nimetleri görmeyi nasip ettiğin için teşekkür ederim.
Ben bazen derim, gün güzel, güneş güzel, gönderen daha güzel. Tüm ruhum dinginleşti artık, daha sakinim, daha tebessüm doluyum ve daha şükürle izliyorum denizi.
Deniz görmeden yaşayamayanlar ve en yakında kendine bir mavi edinecek olanlar! Güzellemelerle dolsun hayatınız, ama inanın güzellemeyi ancak siz başarabilirsiniz. Başını yere de sen çevirirsin, göğe de… Görmeyi nasip edeni fark etmek gerek yalnızca. Ve sonrasında derin bir nefes alıp, elhamdülillah diyebilmek. En gönülden elhamdülillah…

22.05.2022

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]