Hatırda Kalacak

Keşke bir gemi olsaydı hüzünleri, kırgınlıkları kucaklayan… Böyle tüm yanlışları alıp götürse uçsuz bucaksız derin sulara. Onları alıp götürdüğü diyarlardan dönerken belki mutlulukta getirir ne dersiniz?

Kızgınlık geçer ama kırgınlık bambaşka. Bazen dünyayı sessize almak istiyorum. Evet bunca yoğunluğu, yorgunluğu, koşturmayı sessize almak, sadece kendimi dinlemek istiyorum, çünkü herkes ister. Sende yorulursun bazen, diyorum ya aslında önemli olan bunlarla nasıl başa çıkacağımız belki de çıkamayacağız… Ama hepsine amenna. 

Bulamıyorsak bir hüzün gemisi, biz üretelim. Hem de öylesine heybetli, öylesine taşıyıcı olsun ki, bir daha döndürmemek üzere gönderelim onları. Tadını kaçıran şeylerden, düşüncelerden uzakken daha iyi işliyor insan. İlmek ilmek işlediğiniz mücevherin, bir yanındaki taşın keskinliğinin elinize batması nedir bilir misiniz? Kırıldım galiba. Ama ben bunun yolunu da buldum. Evet evet işte o gemimi buldum. Tüm hüzünleri sizden alacak, kucak dolusu huzur bırakacak bir yuva buldum. Ben yuvamı buldum, eminim ki siz ona ne kadar sarılırsanız o size de o kadar yuva olacak. Bir abdest alıp, elinize alıp satırları okumaya başladığınızda kendinizi buluyorsunuz, belki de o satırlar arasında kayboluyorsunuz. Öylesine huzurla, öylesine derinden… Evet bizim konuştuğumuz dilde yazmıyor belki ama kalplerimizin dilini biliyor. Konuşuyor, konuşuyor, konuştukça rahatlıyorsunuz. Tüm hüzünleriniz yok oluyor, içinizi kaplayan huzur ve tatlı bir tebessüm sizlere kalıyor. 

Hayat her zaman aynı seyirde gitmiyor, biliyorum. Bizimde gitmiyor, seni çok iyi anlıyorum. Ama hayat inişleri ve çıkışlarıyla güzel. Tüm hayat aynı seyirde gitseydi güzel olmazdı elbet. Bir gün güleceğiz, bir gün hüzünlenecek. Diyorum ya, önemli olan senin hüzün gemini bulman… Bulduktan, tüm o hüzünlerini bir gemiye koyduktan sonra o kadar rahatlıyorsun ki, saklı satırlarda kendini buluyorsun. Keramet satırlarda mı yoksa satırların sahibinde mi? Sahibi ya! Çünkü sana hüznü de, acıyı da gönderen O! Bana kalırsa kendini hatırlatıyor… Unutma diyor, mutluluğunda benden, hüznünde. Hepsineyse ilacın yine benim. Bil ve sadece bana gel! 

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]