Kur’an-ı Kerim Tarihseldir/Evrenseldir Makalesi Değerlendirmesi

Bu yazımızda Mustafa Öztürk hocamızın ”Kur’an’ın Tarihsel Bir Kitap Oluş Keyfiyeti” isimli makalesiyle, Prof. Dr. Salim Öğüt hocamızın ”Kur’an-ı Kerim’in Dili Ve Evrenselliği” Makalelerini elimizden geldiğince mukayeseli bir değerlendirme yapmaya çalışacağız. Şimdiden sürçü lisan ettiysek affola…

Öncelikle şu şekilde bir girizgah yapmak isterim, Mustafa Öztürk hocamız makalesinde Kur’an-ı Kerim’in bazı ifadeler hariç tarihsel olduğu şeklinde açıklamalarda bulunmuştur. Ona tenkit mahiyetinde yazılan Salim Öğüt hocamızın makalesinde ise, Kur’an-ı Kerim aslında evrensel ve tarih üstünlüğünü, Öztürk hocamızın kendisiyle çelişen ifadeleri olduğu beyanında bulunmuştur. 

Mustafa Öztürk hocamız, Tefsir yaparken de açıklamalarında Kur’an’ın Tarihselliğine vurgu yapabilmek için bazı detayları atlamıştır. Mesela Ayeti Kerimede geçen ”Ümmü’l-Kur’a” Şehirlerin Anası olarak terceme edilmesi gereken ifadeyi, yalnızca ”Mekke” şeklinde açıklayarak, önünü tamamen kapatmıştır. Oysa orada ifade edilmeye çalışılan tekelinde Mekke değildir. Salim Öğüt hocada bu ve benzeri örnekleri kalem kalem seçerek makalesinde detaylandırmıştır. 

Şahsi kanaatimce Mustafa Öztürk hocamızın açıklamalarda bulunurken kullandığı ”Çağdaş Müfessirler” ifadesini kullanarak, onlarla aynı düşünmeyen kesime direkt yargılamasını doğru bulmuyorum. Bu tarz kelamlar kullanırken çok dikkat edilmesi gerektiği kanaatindeyim. Her kimin düşüncesi, fikri ne olursa olsun saygı duyulmalı ve bu şekilde kelime oyunları yapılmamalıdır. Kur’an-ı Kerim’in elbette tarihsel diyebileceğimiz yönünü ortaya çıkaran ayetler vardır ancak bu O’nun evrensel olmadığını ifade etmez. Bu Yüce Kitap öyle kutsal bir kelamdır ki, neticede insanüstüdür. Tarihler insanlara vasledilmiş ibarelerdir. Yani Kur’an’ın Arapça indiği, Arap Toplumunda bulunan bir Peygamber’e indiği için buradan O’nun evrensel olmadığını çıkaramayız. Bu noktada bende Salim Öğüt hocamızla aynı fikirde buluşuyorum. Kur’an-ı Kerim Arap Toplumu özelinde gibi görünen ancak tüm insanlığa indirilmiş Yüce bir kitaptır!

 

Sizler için bahsettiğim makaleleri hemen aşağıya ekliyorum. Değerlendirmeye çalışmak bir yana, okumanızı tavsiye ederim. 

  • Kur’an’ın Tarihsel Bir Kitap Oluş Keyfiyeti, Mustafa ÖZTÜRK

http://isamveri.org/pdfdrg/D02917/2006_I_2/2006_I_2_OZTURKM.pdf

  • Kur’an-ı Kerim’in Dili Ve Evrenselliği, Prof. Dr. Salim ÖĞÜT

https://dintahripcileri.com/kuran-i-kerimin-dili-ve-evrenselligi-prof-dr-salim-ogut/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]