Simit Aldım Geliyorum Çayını Demle

Dünyanın en samimi sofrasından selamlar dostlarım…

Yahu şu simit, çaya bayılmayan var  mı? Zira bana kalırsa her sofraya uyumu muazzam. Hele dost meclisinde ”Çayı demle, simit aldım geliyorum” diyenlerdenseniz değmeyin keyfine:) Ah bak size bir sır vereyim, çay, simit, peynir kombosuna da bayılırım, 10/10 ekip.

Şimdi yedik, içtik, iyi hoş da, tüm bu ekipmana dost lazım dost… Muhabbetleneceğin, sohbetleşeceğin, Rabbini anacağın, anını anlamlandıracağın insanlara da ihtiyaç var ziyadesiyle. Dostsuz yürünmez bu diyarlar. Samimiyetin, çılgınlığın kopacağı, çayın demlik demlik içileceği sofralardır bunlar. İnsana bir dost gerek, simit, çayını paylaşacağı… Şu sofralarda dönen sohbetin tadının bir başka olduğuna kalıbımı basarım 🙂 Vallahi zengin, fakir, öğrenci, memur ayırt etmiyor bana kalırsa simit.

Heh bir diğer önemli nokta ise bir simitçiye sahip olmalısınız, zira her yerin simit kültürü de bir başka oluyor, sokak lezzeti simidimizi memleketimizde alacağımız bir simitçi Ahmet abimiz olmalı mesela 🙂 Hadi benimki Ahmet olsun, sizin abi Mehmet olsun ama olmalı vesselam. Benim Trabzon’da simitçim başkadır, Giresun’da başka. Tadı damakta kalan o çıtırlık… Caddede yürürken, simitçinin önünden geçip gideriz bazen, sonra o kokuyu duyup geri döner misiniz? Ben dönüyorum işte! Hatta laf aramızda kokuya döndüğümü esnafa bile belli ederim. Keyiftir bunlar, minicik detaylardır ama bence mutlu eder. Olsun dostlar, simitçi Ahmet abiniz olsun 🙂 Dostunuzla içeceğiniz çayların yanına da bir simit iliştirin, o simit bir de sıcaksa oh sizden iyisi olmaz vallahi. Simit ve çayın sıcaklığı midenizi ısıtırken, dostunuzla edeceğiniz iki kelam gönlünüzü ısıtacaktır. İnsana dost, çaya simit gerek!

Eee o halde tüm gereklilikleri yerine getirdiysek, ”Çayı demleyin, simit aldım geliyorum dostlarım!”

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]