Talip Olduğun Şeye Layık Olmak Duası

Sizlere bugünümden bir kuple, oldukça maneviyatlı anlardan bahsetmek istiyorum kıymetli dostlarım.

Hani dedim ya ‘’Evvela talip olduğumuz şeye layık olacağız şu hayatta…’’ Gönlüme ince ince işleyen kelamlar duydum, hoş sohbetli, olduğun konumdan oldukça gurur duymalı bir hissiyattı. En saf, en temiz namelerle inşallah.

Kuran Kursu Stajımızın İlk Toplantısı için saatlerimiz 14’ü gösterirken Trabzon İl Müftülüğünde buluştuk İlahiyatlı gençlik olarak. Bugün gençliğiz ama aslında hepimiz birer hocaydık. Birbirinden kıymetli hocalarımız, imamlarımız, İl Müftü Yardımcılarımız, Dekan Yardımcımız saygıdeğer hemşerim hocam, onları dinlemek hakikaten paha biçilemez bir histi. Orada vaktimi geçirdiğim saatlerden bana en çok kalan doldum hissiydi, bu doygunluk elbette manevi bir doyumdu. Ardımda dağ gibi duran aileme bir kez daha şükrettim, beni doğru noktaya yönlendirdikleri için ve bende çok istemiştim. Fakülte sıralarındayken bu hislere çok nail olamıyoruz yazık ki, ancak uygulamaya geçince bir başka oluyormuş vesselam.

Bugün hayatıma çok şey katan sözler aldım kendime, onları baş tacı yapacağım ve meslek hayatım boyunca bende yetişeceğim, yetiştireceğim. Önce çiçeklerimi bulayım da, sonrasında onları öyle güzel yetiştireceğim ki…

Hz. Peygamber’in şu sözü geliyor aklıma: ‘’ Önce iman ettim de, sonra dosdoğru ol.’’

Bir sahabe efendimiz Hz. Peygamber’e gelip, bana dine dair her şeyi anlat dediğinde, Peygamberimizin cevabı çok manidar. İnsanın içine işliyor, yüreğini titretiyor. Evvela iman, sonrasında dosdoğru olmak yetecek inşallah.

Bir diğer husus, din hizmetlerinin olmazsa olmazının samimiyet olduğunu öğrendim. Zaten her işin başı değil midir samimiyet? Samimi hislerle gidilen yol, varılan nokta, tutulan el, içilen bir bardak su, hepsinin lezzetinin bambaşka olduğuna yemin edebilirim. İşte bizimde görevimizin en başı samimiyet, samimiyeti bir yakalarsak hele…

Rabbimizin kelamı olmadan bitirmeyelim bu kutsi muhabbetimizi,

Saff Suresi 2.Ayeti Kerimede Rabbimiz buyuruyor ki, ‘’Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyi niçin söylüyorsunuz?’’

Bu vazifede en önemli yoldaşımız Kur’an-ı Kerimimizdir, eğer bir örnek istiyorsak, eğer bir topluma önder olmak istiyorsunuz, yapmayacağımız şeyleri söylemeyeceğiz. Bir not da buraya düşmüş olalım. Biliyor musunuz en imrendiğim şeydir, sohbetini Allah’ın kelamıyla taçlandıran insanlar, duam inşallah bizde onlardan oluruz.

Ve bir de sözlüğüme ekleyeceğim yeni bir kelam öğrendim, ‘’Hademe-i Hayrat’’

Kıymetli dostlar, Hademe-i Hayrat, Hayır işlerinin hizmetkârı demekmiş meğer. Tam da biz değil miyiz işte. Ben bu hayatta Hademe-i Hayrat olmayı çok sevdim, acziyetimizin güzel bir telaffuzu zannederim ki. İnsanı yerini hatırlatıyor, evet sen, sen o’sun!

Bu kıymetli geceye en güzel duam, Rabbim bizleri bu meslekte, ömrümüzde Hademe-i Hayrat olan insanlardan eylesin, gönüllerimiz hoş kalsın, muhabbetle kalsın. Talip olduğumuz şeye layık olarak, dualarımızda, en çok O’nu anmaya gayret gösterelim, Ramazan’ımız mübarek olsun inşallah, sevgilerle…

02.04.2022

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]